уторак, 5. август 2014.

Motivacija za učenje!?

Najčešće pitanje koje mi roditelji postavljaju: Kako djecu motivišete da vam ovoliko uče? Odgovor nije jednostavno dati, ali "izmišljam" raznovrsne podsticajne struktuirane i planirane aktivnosti koje doprinose da djeca prije svega imaju motivaciju. Prvo čime započinjem ovaj blog je piramida učenja. Očigledno je predstavljeno koliko je efikasan koji od načina predavanja nastavnika. Vidimo da od klasičnog predavanja i čitanja najviše možemo naučiti 15% onoga što smo čuli. :-(   

Piramida nam može biti odličan pokazatelj prilikom kreiranja nastvae. PO mom mišenju, sama piramida predstavlja našu efektivnost i efikasnost u učionici.  
Činjenica je da većina djece ne podnosi ideju učenja jer to doživljavaju kao teret. Zato, ukoliko želite da ih motivišete, vodite računa da se osjećaju kao da se igraju i zabavljaju. Evo nekih savjeta koji će vam pomoći da motivišete djecu da uče.

1. Praktičan pristup
Sigurno će učenje svakome biti dosadno ako samo čita teoriju bez ikakvog praktičnog primjera. Najbolji način da se eliminiše monotonija jeste da se u praksi pokaže primjer. Ukoliko vaše dijete treba da nauči istoriju, odvedite ga u muzej u kome može da vidi stvari o kojima čita u knjigama. Pomozite djeci da stvari vide i dožive izvan knjiga.
2. Vrijednost znanja
Većina roditelja ima tendenciju da od djece očekuju dobre ocjene, a ako ih ona nemaju, roditelji pokazuju svoje razočaranje. Ovakvo ponašanje nije prikladno i može da ometa motivaciju kod djece. Umjesto toga, svakoga dana pitajte dijete šta je naučilo u školi i pohvalite ga. To ih može motivisati da više uče, što se može odraziti i na poboljšanje ocjena.

3. Dovoljno vremena za igru
Dijete može da uživa u učenju samo ako je prethodno imalo dovoljno vremena za igru. Forsiranje pretjeranog učenja ne može da donese pozitivne rezultate. Napravite raspored na osnovu kog će dijete pored učenja imati i dovoljno vremena za igru.
4. Navika čitanja
Navedite dijete da čita od ranog uzrasta. Kada su baš mali, možete im čitati priče za laku noć, a kada nauče da čitaju sami, potrudite se da im to postane navika. Na taj način im školske knjige neće djelovati strašno i nešto od čega treba da bježe.
5. Učenje uz pomoć igre

Igrice su uvek zabavne i možete ih iskoristiti i prilikom učenja sa djecom. Potrebno je samo malo kreativnosti. Jednostavne kviz igre ili lov na blago, učenje može da učini mnogo zabavnijim.

Svako od nas je profesionalac i kreator sopstvene prakse, pa neka nam ovaj tekst isključivo bude podstrek za razmišljanje!

Нема коментара:

Постави коментар